UZKAUSĒJAMĀ RUBEROĪDA JUMTI

Bituma jumts vai Ruberoīda jumti!

Bituma jumta segums jumtam ir svarīgs un praktiski neaizvietojams jumta materiāls, ko izmanto kā hidroizolācijas slāni un jumta segumu, jo tam ir augsta izturība pret mitrumu, ilgs kalpošanas mūžs un zemas izmaksas. Bituma jumta segums tiek izgatavots ruļļu formātā – poliesters vai stikla šķiedra tiek piesūcināta ar naftas bitumenu, uz abām pusēm uzklājot modificēta bitumena slāni un pārklājot to ar slānekļa smalci.

Bituma jumta segums ir īpaši piemērots situācijās, ja būvei ir plakanais/lēzens jumts. Bituma jumta segums paredz vairākas būtiskas priekšrocības:

  • ūdensnecaurlaidība, kas ļauj uzkausējamo ruberoīdu izmantot kā hidroizolācijas materiālu;
  • zemas izmaksas;
  • pateicoties modificētām polimēra piedevām, bitumena jumta membrāna ir izturīgs pret ultravioleto starojumu un arī temperatūras svārstībām;
  • jaunākās tehnoloģijas jumta materiālu ražošanā ir ļāvušas uzkausējamam ruberoidam iegūt ilglaicīgu kalpošanas mūžu – atkarībā no sastāva, ruļļveida bituma jumta segumi var kalpot no 15 gadiem un ilgāk.

Bituma ruļļu materiāls nodrošina ne tikai aizsardzību pret mitruma nokļūšanu zem jumta, bet arī var slāpēt skaņas. Ja salīdzina bituma jumta segumus ar metāla jumtiem, tad uzkausējamā ruberoīda ruļļu materiāls jumtam paredz labākas skaņas izolācijas īpašības, jo tas lieliski slāpē lietus vai krusas skaņas. Viens no iemesliem, kāpēc jumtu ieklāšanā tiek plaši izmantots polimer bituma ruļļu materiāls, ir tā izturīgums – neskatoties uz to, ka šis jumta segums ir ļoti elastīgs. Tā kā jumta materiāls ir elastīgs, ar to ir ērti strādāt, turklāt ruberoīda ruļļi ir viegli transportējami, jo to svars ir neliels.

Tā kā mūsu platuma grādi paredz ļoti svārstīgu temperatūru, tad Latvijas apstākļiem piemērotākie ir mākslīgā kaučuka polimēr-modificēti bitumena materiāli, jo tiem ir paaugstināta elastība pat pazeminātās temperatūrās. Uzkausējamā ruberoīda jumti ir vienkārši ieklājami – tos ir jāuzkausē ar gāzes degli uz iepriekš ieklātas jumta seguma paklāja apakškārtas. Bitumena ruļļu materiāls ir paredzēts klāšanai vairākās kārtās. 

Jaunās paaudzes uzkausējamie ruberoīda jumta segumi ir ražoti nevis no oksidēta, bet gan no polimēru bituma (APP vai SBS) un ar mehānisku armējumu – stiklšķiedru vai poliesteri. Ruberoīda jumta materiāli ir elastīgi un izturīgi, kas piemēroti visdažādākajām virsmām. Ruberoīds spēj nodrošināt ūdens necaurlaidību pat pilnīgi taisnām virsmām. Ražošanas laikā bitumenam pievieno speciālas vielas (polimērus) – stirola-butadiēna-stirola elastomēru (SBS) vai ataktisko polipropilenu (APP). Tas ļauj ruberoīdam sasniegt ļoti labu fizikālo, mehānisko īpašību kopumu, kā arī ilgmūžību. Uzkausējamā ruberoīda jumta materiālam, kas modificēts ar SBS, ir ļoti laba lokanība, ar šiem ruberoīda materiāliem var stādāt arī ziemas pieriodā, līdz pat –25ºC temperatūrā. APPmodificetiem ruberoīda materiāliem ir labākā karstumizturība, līdz +130ºC, ar šiem materiāliem vieglāk strādāt vasarā.

Bitumena polimēra materiāli ruļļos, jeb uzkausējamā ruberoīda jumta segumi ir visvairāk izmantotākie materiāli plakaniem un ļoti lēzeniem jumtiem.

Ruļļveida uzkausējamos materiālus (ruberoīdu) visbiežāk ieklāj divās kārtās jaunām ēkām, nodrošinot maksimālu efektu un ilglaicīgu jumta seguma izturību. Un vienā kārtā ieklāj ruberoīda jumta renovācijas gadījumā. Ruberoīda jumtus uzklāj karsējot ar gāzes degli.

 

OBJEKTU GALERIJA

APLŪKOT